لوگو جدید تجهیز ایران

بهترین روش تمیز کردن هود صنعتی برای از بین بردن آلودگی‌ها

تمیز کردن هود خانگی

اشتراک گذاری

هود صنعتی یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌ها در رستوران، هتل و سایر اماکن عمومی غذاپزی است. این دستگاه‌ها مسئول خروج بخار و دود تولید شده در فرآیند پخت‌وپز بوده و نقشی حیاتی در حفظ کیفیت هوای محیط دارند. بااین‌حال به‌دلیل استفاده مداوم و برخی عوامل دیگر، هود صنعتی در مدت زمان بسیار کوتاهی آلوده شده و چربی‌ها را به خود جذب می‌کند. بدون شک، تمیز کردن هود صنعتی به‌منظور حفظ بهداشت و ایجاد شرایط بهینه برای فعالیت‌های آشپزخانه‌ای بسیار ضروری است.

یخچال صنعتی از محصولاتی است که در هر آشپزخانه‌ای به آن نیاز پیدا می‌کنید؛ پس اگر قصد خرید این محصول با بالاترین کیفیت را دارید، تجهیز ایران می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات ما و ویژگی‌هایی که دارند، می‌توانید وارد سایت شده و یا با شماره 86028062-021 تماس بگیرید.

کاربردهای هود صنعتی

هود صنعتی یکی از تجهیزات مهم برای تهویه و جلوگیری از تجمع دود، بو و ذرات معلق در هواست که در فضای آشپزخانه صنعتی نصب می‌شود. این هودها معمولا بر روی اجاق یا فر قرار می‌گیرند و با خروجی هوا، دود و بخار، فضای پخت‌وپز را عاری از هر گونه بو یا دود اضافی می‌کنند.

برای این دستگاه، می‌توان کاربردهای زیر را قائل شد:

  • پیشگیری از حوادث: جلوگیری از جمع‌آوری دود و بو و ایجاد حریق و انفجار با خروجی هوا
  • تهویه: تهویه هوای داخل آشپزخانه و بهبود کیفیت هوا و شرایط کار کارکنان با خروج دود و بوی اضافی ناشی از پخت غذاها
  • حفظ پاکیزگی محیط: جلوگیری از تجمع چربی، روغن و ذرات معلق در هوا بر روی مبلمان، دیوارها و دستگاه‌های دیگر در آشپزخانه
  • حفظ بهداشت و سلامت: جلوگیری از تحریک چشمان و راه‌های تنفسی کارکنان با جذب دود و ذرات معلق در هوا + حفظ بهداشت کارکنان با جلوگیری از تجمع چربی و روغن در دستگاه‌ها و تجهیزات

«مجموعا، هود صنعتی با افزایش کیفیت هوا، بهبود شرایط کار، حفظ بهداشت و سلامت، پیشگیری از حوادث و حفظ تمیزی محیط آشپزخانه، نقش مهمی در صنعت غذاپزی ایفا می‌کند.»پیشنهاد مطالعه: در دنیای امروزی، تبلیغات یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای افزایش میزان فروش است؛ با اینحال این کار روش‌هایی دارد که آشنایی با آن‌ها به شما کمک می‌کند به نتایج سودبخش‌تری برسید. برای آشنایی هر چه بیشتر با روش‌های تبلیغات رستوران، پیشنهاد می‌کنیم وارد وبلاگ ما شده و از محتواهای منتشر شده استفاده کنید.کاربردهای هود صنعتی

بهترین روش تمیز کردن هود صنعتی

تمیز کردن هود صنعتی یک وظیفه حیاتی در حفظ محیط کار ایمن و کارآمد در آشپزخانه‌های تجاری و تاسیسات تولیدی است. هودهای صنعتی که به‌عنوان هود اگزوز نیز شناخته می‌شوند، وظیفه حذف چربی (تا حدودی)، دود و سایر آلاینده‌های موجود در هوا را بر عهده دارند تا از رفاه کارگران و جلوگیری از خطرات آتش سوزی اطمینان حاصل کنند. در این بخش قصد داریم شما را با بهترین روش‌ تمیز کردن هود صنعتی آشنا کنیم. 

1. بازرسی و آماده‌سازی منطقه

قبل از شروع فرآیند تمیز کردن، ضروری است که هود صنعتی را به‌طور کامل بررسی کنید. به‌دنبال هر گونه علائم آسیب، شل شدن اجزا یا تجمع گریس باشید. اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه هود خاموش است تا از هر گونه حادثه در طول فرآیند تمیز کردن جلوگیری شود. در مرحله بعد، اطراف هود را پاک کنید تا هرگونه خطر یا مانع در حین تمیز کردن برداشته شود.پیشنهاد: آسیاب قهوه صنعتی را می‌توانید با قیمتی مناسب و با کیفیتی مطلوب از تجهیز ایران تهیه کنید. ما همواره با ارائه محصولاتی باکیفیت، به دنبال آن هستیم که شما را به یکی از دوستان همیشگی خود تبدیل کنیم.2. حذف فیلتر و چربی‌گیرها

اولین مرحله برای تمیز کردن هود صنعتی، حذف فیلتر و چربی‌گیرها است. فیلترها که معمولا از فلز یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند، ذرات چربی را از هوای خروجی جذب می‌کنند. بسته به نوع فیلتر می‌توان آن را شست و یا تعویض کرد. چربی‌گیرها که در پایین هود قرار دارند، چربی اضافی را جمع می‌کنند و باید به‌طور مرتب تخلیه و تمیز شوند.

برداشتن فیلتر هود

3. چربی زدایی فیلترها

اگر فیلترها قابل استفاده مجدد هستند، آن‌ها را در محلول چربی‌زدا خیس کنید تا تجمع چربی به‌طور موثر از بین برود. از یک برس یا پد شستشو برای پاک کردن چربی و کثیفی‌های سرسخت از فیلترها استفاده کنید. قبل از نصب مجدد آن‌ها در هود صنعتی، فیلترها را کاملا با آب داغ بشویید و اجازه دهید خشک شوند، سپس نصب را انجام دهید.

4. تمیز کردن بخش‌های داخلی

داخل هود صنعتی به مرور زمان چربی و کثیفی جمع می‌شود. با استفاده از چربی‌زدا یا محلول‌های خاص تمیزکننده که تماما مختص به تمیز کردن هودهای صنعتی طراحی شده‌اند، سطوح داخلی از جمله بافل‌ها و تیغه‌ها را تمیز کنید. به نواحی که تجمع چربی در آن‌ها زیاد است بیشتر توجه کنید. شستشو با برس یا پد غیر ساینده (هر چیزی به جزء اسکاچ) در از بین بردن چربی بدون آسیب رساندن به سطح هود موثر هستند.

5. پاک کردن سطوح خارجی

از تمیز کردن نمای بیرونی هود صنعتی غافل نشوید. چربی و کثیفی می‌تواند روی سطوح خارجی جمع شود و بر ظاهر هود و تمیزی کلی آن تاثیر بگذارد. قسمت بیرونی را با یک ماده تمیز کننده مناسب و یک پارچه نخی پاکیزه شستشو دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح به‌طور کامل تمیز و خشک شده‌اند تا زیبایی هود حفظ شود.

6. تمیز کردن اگزوز فن

اگزوز فن بخشی جدایی ناپذیر از سیستم هود صنعتی است و تمیز کردن آن برای عملکرد بهینه در اولویت قرار دارد. برای انجام این کار ابتدا منبع تغذیه را خاموش کرده تا با خیال راحت به فن دسترسی پیدا کنید. از طرفی دیگر، به‌منظور از بین بردن چربی و گرد و غبار از پره‌ها و محفظه فن، از چربی‌زدا یا محلول تمیزکننده استفاده کنید. توجه داشته باشید که موتور فن را به‌درستی تمیز می‌کنید تا از عملکرد روان آن اطمینان حاصل شود.

تمیز کردن اگزوز فن هود صنعتی

مشکلات ناشی از عدم تمیز کردن هود صنعتی

عدم تمیز کردن هود صنعتی می‌تواند به وجود مشکلات جدی در محیط آشپزخانه منجر شود. موارد زیر را برای درک بهتر این مشکلات بررسی کنید:

  • عدم تمیز کردن هود صنعتی می‌تواند به انباشت چربی و روغن در دستگاه منجر شود. این وضعیت باعث مسدود شدن فیلترها شده و عملکرد هود را نامناسب می‌کند. علاوه‌براین، چربی‌ها می‌توانند منجر به ایجاد آتش سوزی در صورت تماس با حرارت بالا شوند.
  • هود صنعتی کثیف ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع در آشپزخانه شود. چربی‌ها و ذرات غبار که در هود تجمع می‌یابند، می‌توانند بوی نامطبوعی تولید کنند و این موضوع محیط آشپزخانه را برای کار غیرمطلوب کند.
  • متاسفانه، هود صنعتی کثیف می‌تواند به منبع سرایت برای حشرات و حیوانات ناخواسته در آشپزخانه تبدیل شود. ذرات غذایی و چربی‌ها به عنوان منبع تغذیه برای حشرات است و این امکان وجود دارد که آن‌ها به داخل هود نفوذ کنند.
  • عدم تمیز کردن هود صنعتی می‌تواند باعث کاهش عمر مفید دستگاه شود. تجمع چربی و ذرات غبار در دستگاه، باعث افزایش فشار بر قطعات و الکترونیک دستگاه می‌شود و می‌تواند خرابی و کاهش عملکرد دستگاه را به‌دنبال داشته باشد.

در نهایت، عدم تمیز کردن هود صنعتی می‌تواند به ایجاد لکه بر روی بدنه و اطراف هود منجر شود که از زیبایی فضای آشپزخانه می‌کاهد.

جمع‌بندی

تمیز کردن هود صنعتی یک فرایند حیاتی است که برای حفظ عملکرد بهینه و بهداشتی این دستگاه انجام می‌شود. برای انجام این کار باید ابتدا، برق متصل به هود را قطع کنید. سپس با استفاده از محلول شستشوی تمام بخش‌های آن را از چربی و کثیفی پاک کنید. در نظر داشته باشید که تمیز کردن هود را به‌صورت منظم انجام دهید تا از رسوبات چربی و ذرات معلق پاک شود. برای پاک‌کردن فیلترهای هود نیز می‌توانید از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *