لوگو جدید تجهیز ایران

آشنایی با لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی و کاربردی‌ترین ابزارها

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

اشتراک گذاری

در یک آشپزخانه صنعتی برخی تجهیزات ضروری و مهم برای انجام عملیات آشپزی حرفه‌ای و کارآمد وجود دارند. لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی با لوازم آشپزخانه خانگی تفاوت دارد و برای استفاده در رستوران‌ها، کترینگ‌ها، هتل‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی طراحی شده‌اند. تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای استفاده در محیط‌های صنعتی و تجاری طراحی شده‌اند. آن‌ها قابلیت کارکرد پایدار و مداوم را دارند و به‌طور معمول با استفاده از قدرت و قابلیت‌های بالا عمل می‌کنند.

یکی از بهترین ابزارهایی که در هر آشپزخانه‌ای به آن نیاز پیدا می‌شود، یخچال صنعتی است. از آنجایی که انواع مختلف همراه با ویژگی‌های متعدد، توسط فروشندگان زیادی به فروش می‌رسند، انتخاب یک فروشنده مطمئن به شما کمک می‌کند تا در این مسیر، چند گام جلوتر بیافتید. در این میان تجهیز ایران می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های بازار باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ما و محصولاتمان می‌توانید وارد سایت شده و یا با شماره 86028062-021 تماس بگیرید.

لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه رستوران

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی یک مجموعه گسترده از وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای پخت و آماده‌سازی غذا در محیط‌های صنعتی را شامل می‌شود که پیشبرد کارها بدون حضور آن‌ها امکان ناپذیر است. این تجهیزات به‌طور کلی در دسته‌های زیر جای می‌گیرند:

لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه رستوران: تجهیزات آماده‌سازی

یکی از بخش‌های اساسی در آشپزخانه‌های صنعتی را باید بخش آماده‌سازی آن دانست؛ عموما این بخش، میان قسمت‌های انبار و پخت قرار می‌گیرد که در این بخش، غذاها برای وارد شدن به مرحله پخت آماده شده و سپس برای عملیات نهایی در اختیار آشپزها قرار می‌گیرند.

در ادامه لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه رستوران که برای بخش آماده‌سازی غذاها ضروری و مهم هستند را بررسی خواهیم کرد:

1. تخته کار

حتی در آشپزخانه‌های خانگی نیز تخته، یکی از ابزارهای اصلی است؛ این موضوع در مورد رستوران‌ها که حجم بالایی از مواد غذایی را خرد می‌کنند، اهمتی دو چندان پیدا می‌کند. این ابزار به آشپزها کمک می‌کند با سرعت بیشتری مواد غذایی را برش داده و خرد کنند.

تخته کار آشپزخانه

2. دیگ خیساندن برنج

برنج یکی از اصلی‌ترین وعده‌های غذایی ایرانیان است. به همین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان از ابزارهای متفاوتی برای آماده سازی این بخش با بهترین کیفیت استفاده می‌کنند. یکی از ابزارهای مهم برای آماده سازی برنج، دیگ خیساندن است که استفاده درست از آن کمک می‌کند تا دیگر برنج‌هایتان خشک یا خمیر نشوند.

3. چرخ گوشت صنعتی

در آشپزخانه‌های بزرگ و صنعتی، استفاده از گوشت چرخ‌کرده آماده‌شده متداول نیست. بنابراین به وجود چرخ گوشت صنعتی برای چرخ‌کردن انواع گوشت با تنظیمات مختلف نیاز خواهد بود.پیشنهاد: تجهیز ایران با ارائه بهترین چرخ گوشت صنعتی بازار با بالاترین کیفیت، قصد دارد تا شما را به یکی از دوستان همیشگی خود تبدیل کرده و گزینه‌های اول شما برای خرید انواع تجهیزات با بهترین قیمت‌ها باشد.4. دستگاه مخلوط‌کن صنعتی

برای مخلوط‌کردن موادی مانند مایه کباب، خمیر نان یا شیرینی باید به سراغ دستگاه میکسر صنعتی رفت. این ابزار تقریبا هیچ جایگزینی ندارد و وجود آن در هر آشپزخانه‌ای یکی از ملزومات اصلی است.

دستگاه مخلوط کن صنعتی

5. یخ ساز

در هر لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی، وجود یک یخ ساز از ملزومات است. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا همواره یخ‌ها را در قالب‌های متفاوت و در ابعاد موردنظر دریافت کنید.پیشنهاد: اگر قصد خرید یخساز صنعتی را دارید، ما می‌توانیم بهترین انتخاب شما باشیم. همچنین اگر نمی‌توانید از میان انبوه مدل‌های موجود در بازار، بهترین گزینه را برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید، می‌توانید با شماره 09122155408 تماس بگیرید تا سرمایه خود را در جای درستی هزینه کنید.6. دستگاه خلال‌کن

این دستگاه برای خلال کردن مواد اولیه مانند سیب‌زمینی و هویج، مورد استفاده قرار گرفته و سرعت انجام کارها را به شکل تاثیرگذاری افزایش می‌دهد. پس استفاده از خلال کن صنعتی به شما امکان می‌دهد تا بتوانید از زمان خود بهترین استفاده را داشته باشید.

7. سبزی خردکن

تهیه سبزی آماده و خردشده در آشپزخانه‌های صنعتی هزینه زیادی دارد؛ بنابراین آن‌ها سبزی‌های تازه را به صورت زورانه خریداری می‌کنند. سپس برای کاهش زمان انجام کارها، از دستگاه سبزی خردکن صنعتی استفاده می‌کنند. 

استفاده از سبزی‌خردکن امری منطقی و مقرون‌به‌صرفه است.

لیست تجهیزات رستوران و سبزی خرد کن صنعتی

 8. رباب‌زن یا یخ‌گیر

این دستگاه برای قراردادن سیخ‌های کباب به‌صورتی استفاده می‌شود که سیخ‌ها را در قسمت پایینی آن جای می‌دهند و پس از آماده‌کردن آن‌ها را به بالای میز و در جایگاه خود منتقل می‌کنند.

9. اره استخوان بر

اره استخوان بر در آشپزخانه‌های بزرگ و حرفه‌ای، برای تکه‌کردن گوشت‌های بزرگ و قلم یا استخوان آن‌ها به کار می‌رود.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی: تجهیزات پخت

شما می‌توانید با توجه به نیازهای آشپزخانه صنعتی از لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه رستوران که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم به‌عنوان راهنمای تهیه تجهیزات مورد نیاز استفاده کنید:

1. اجاق‌گاز

بهتر است دو مدل اجاق‌گاز را در آشپزخانه صنعتی خود داشته باشید؛ یکی با فر و یکی بدون فر. اجاق‌گاز با فر برای پخت غذاهایی مناسب است که به پخت در دمای دقیق نیاز دارند، مانند پیتزا یا شیرینی. اجاق‌گاز بدون فر نیز برای پخت غذاهای روزمره و عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجاق گاز صنعتی

2. دستگاه دم‌کردن برنج

در آشپزخانه صنعتی ممکن است دم‌کردن برنج به‌دلیل حجم بالای سفره‌ها و نیاز مشتریان، کار پیچیده‌ای باشد. استفاده از دستگاه دم‌کردن برنج می‌تواند این فرایند را ساده‌تر و بهینه‌تر کند.

3. تابه‌ گردان (سرخ‌کن)

دستگاه سرخ کن صنعتی برای آماده سازی مواد غذایی مختلف مانند سیب‌زمینی چیپس، مرغ‌سوخاری و ماهی سرخ‌شده به کار می‌رود. در میان مدل‌های انبوه موجود در بازار، تابه‌ گردان با قابلیت جداسازی قطعات و شست‌وشوی آسان، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد.

4. کباب‌پز صنعتی

کباب‌پز صنعتی در دو نوع گازی و ذغالی موجود است که هر دو عملکرد مشابهی دارند. با استفاده از این دستگاه، شما می‌توانید کباب‌های خوشمزه و کاملا پخته‌شده را به دست مشتریان برسانید.

کباب پز

5. کباب‌پز تابشی

اگر می‌خواهید کباب‌هایتان بدون دود و بو باشد، حتما از کباب‌پز تابشی استفاده کنید. این دستگاه با استفاده از تابش حرارت به پخت کباب‌ها می‌پردازد.

6. هود صنعتی

هود صنعتی از قدرت مکش بالایی برخوردار است و کاربرد آن در قسمت پخت‌وپز آشپزخانه خواهد بود. این دستگاه بو و حرارت غذا را به بیرون از آشپزخانه منتقل می‌کند و برای حفظ تمیزی و کیفیت هوای آشپزخانه عملکرد بسیار مفیدی از خود نشان می‌دهد.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی: تجهیزات سرمایشی

شما با توجه به نیازهای آشپزخانه صنعتی، می‌توانید از لیست تجهیزات مورد نیاز برای آشپزخانه رستوران زیر استفاده کنید:

1. یخچال ویترینی

 این نوع یخچال دارای جداره‌های شیشه‌ای است که به شما امکان می‌دهد محتویات داخل آن را به‌راحتی مشاهده کنید. این یخچال‌ها برای نمایش محصولات غذایی مانند کیک‌ها، شیرینی‌ها و سایر مواد غذایی مناسب هستند.

یخچال ویترینی از لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه رستوران

2. یخچال صنعتی

یخچال صنعتی و فریزر از تجهیزات آشپزخانه صنعتی بسیار مهم در لیست وسایل مورد نیاز آشپزخانه صنعتی به‌شمار می‌روند. تعداد و اندازه آن‌ها بسته به حجم کاری و نیاز آشپزخانه انتخاب می‌شود. یخچال صنعتی برای نگهداری مواد غذایی در دماهای ایده‌آل و جلوگیری از فساد آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3. گرم‌خانه شیشه‌ای

این نوع گرم‌خانه برای حفظ دمای گرم و نگهداری غذا کارایی دارد. با توجه به ویژگی شیشه‌ای آن می‌توانید محتویات داخل آن را به‌راحتی مشاهده کنید.

4. سردخانه زیر صفر

برای منجمدکردن مواد غذایی باید، سردخانه زیر صفر را در اختیار داشته باشید. این سردخانه‌ها دما را کمتر از صفر نگه داشته و برای حفظ مواد غذایی تا زمان استفاده بعدی به‌صورت یخچال‌های منجمد عمل می‌کنند.

5. سردخانه بالای صفر

از این نوع سردخانه برای نگهداری مواد غذایی کمک می‌گیرند که امکان مصرف آن‌ها تا دو هفته آینده وجود دارد. این سردخانه‌ها دمایی بالاتر از صفر را تنظیم می‌کنند تا امکان نگهداری غذاها را در دماهای امن فراهم سازند.

سردخانه آشپزخانه

6. سردخانه دو مداره

این نوع سردخانه دارای قابلیت کارکرد در دو دمای بالای صفر و زیر صفر است. به‌این‌ترتیب، می‌توانید هم‌زمان مواد غذایی خنک‌شده و یخچالی را در آن نگه دارید.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی: تجهیزات انبار

وسایل مورد نیاز بخش انبار در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی بسیار مهم است و برای نگهداری مواد غذایی خشک و فاسدشدنی، وسایل غیرغذایی و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بخش از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که به شرح زیر می‌توان از آن‌ها نام برد:

1. سردخانه‌ها

در بخش نگهداری مواد غذایی فاسدشدنی از سردخانه‌ها کمک می‌گیرند. سردخانه‌ها دمایی پایین‌تر از دمای اتاق را ایجاد می‌کنند و برای جلوگیری از فساد و خراب‌شدن مواد غذایی، دمای مکان را به‌اندازه مناسب می‌رسانند و در همان سطح نگه می‌دارند.

2. قفسه‌ها و سیستم‌های قفسه‌بندی

برای نگهداری مواد غذایی خشک و وسایل غیرغذایی از قفسه‌ها و سیستم‌های قفسه‌بندی استفاده می‌شود. این قفسه‌ها و سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند مواد را به‌صورت منظم و سازماندهی‌شده در انبار قرار دهید و به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

قفسه‌ها و سیستم‌های قفسه‌بندی

3. کانتینرها و جعبه‌ها

برای نگهداری مواد خشک مانند غلات، حبوبات و سایر مواد غذایی خشک از کانتینرها و جعبه‌ها کمک می‌گیرند. این وسایل به شما امکان می‌دهند مواد را در ظروف مناسب نگهداری کنید و مانع آسیب‌دیدن و آلوده‌شدن آن‌ها شوید.

4. بسته‌بندی محصولات

برای نگهداری محصولات غذایی خشک و فاسدشدنی مانند خشکبارها و نوشیدنی‌های پودری باید از بسته‌بندی مناسب بهره برد. بسته‌بندی‌های مناسب از مواد غذایی حفاظت خواهند کرد و از ورود رطوبت، هوا و آلودگی به آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

5. برچسب‌گذاری و مدیریت موجودی

استفاده از سیستم برچسب‌گذاری و مدیریت موجودی برای مدیریت بهتر مواد غذایی در انبار مفید است. این سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند تاریخ تولید و انقضا، نام محصول و دیگر جزییات را روی بسته‌ها و کانتینرها بنویسید و به‌راحتی موجودی مواد را پیگیری کنید.

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی: تجهیزات سرو

برای سرو غذا نیز به وسایل و امکاناتی نیاز خواهید داشت که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

1. ظروف شفینگ دیش

این ظروف برای گرم نگه‌داشتن و سرو غذاهای دریایی، غذاهای فرنگی و دیگر غذاها استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای قابلیت حفظ دما برای مدت‌زمان طولانی هستند و برای سرو غذا به مشتریان آن‌ها را به کار می‌برند.

2. سالاد بار

این وسیله برای نگهداری و سرو سالاد در آشپزخانه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالاد بارها به‌طور خاص برای نگهداری مواد سبزی‌ها، میوه‌ها و سایر ترکیبات سالاد طراحی شده‌اند تا به بهترین شکل از تازگی آن‌ها حفاظت کنند.

سالاد بار

3. ترولی

ترولی یک نوع ptt دستی چرخ‌دار است که از آن برای حمل ظروف غذایی به‌منظور سرو غذا روی میزهای مشتریان یا حمل ظروف کثیف به آشپزخانه کمک می‌گیرند. ترولی‌ها دارای قفسه‌ها و سطوح مختلفی هستند که به شما امکان می‌دهند ظروف و لوازم موردنیاز را به‌راحتی حمل و نگهداری کنید. این وسیله، از جنس مقاومی مانند فلز ساخته شده و با دستگیره‌ها و چرخ‌هایی مجهز شده است تا استفاده آسان‌تری داشته باشند.

تمامی تجهیزاتی که تا به اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، بخشی از لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی هستند که برای نگهداری، سرو و حمل غذاها و لوازم موردنیاز استفاده می‌شوند. این تجهیزات کمک می‌کنند تا عملیات سرو غذا و حرکت ظروف در آشپزخانه به‌طور موثرتر و آسان‌تر انجام شوند.

جمع‌بندی

نکته‌ای که در زمان خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی حتما باید به آن توجه داشته باشید، جنس و موادی است که در ساخت آن‌ها استفاده کرده‌اید؛ زیرا این لوازم، برای مدت‌های زیادی همراه شما بوده و برخی از آن‌ها ممکن است برای ساعت‌ها روشن بمانند. به‌طور کلی، استیل ضدزنگ (استنلس استیل) از بهترین جنس‌ها و مواد، برای ساخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی، به‌شمار می‌رود. به یاد داشته باشید که استیل ضدزنگ از نظر بهداشتی مورد تایید و مناسب‌تر بوده و همچنین در هر شرایط و محیطی، دوام و استحکام خواهد داشت. همچنین این جنس مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی نشان می‌دهد.

امیدواریم که مطالب گفته شده برای تهیه لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای شما کاربردی بوده و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ داده باشد. چنانچه در مورد هر یک از موارد گفته شده با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن‌ها بیشتر بدانید با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *